Jak długo trwa hydrodynamiczne czyszczenie katalizatora?

Katalizator samochodowy to bardzo ważny element układu wydechowego. Rygorystyczne normy dotyczące czystości spalin są określone przepisami prawa, które już od wielu lat nakładają na producentów aut obowiązek wyposażenia ich układów wydechowych w katalizatory. Wymóg ten podyktowany jest dbałością o środowisko. Katalizator oczyszcza więc spaliny ze szkodliwych związków, ale także wpływa na proces spalania paliwa. Utrzymany w dobrym stanie technicznym katalizator zapewnia prawidłową pracę silnika, a także wpływa na jego osiągi.

Czym jest katalizator i jak jest zbudowany?

Z wyglądu katalizator przypomina tłumik. Ma kształt puszki i jest elementem układu wydechowego. Składa się z obudowy oraz metalowego albo ceramicznego rdzenia katalitycznego. Jest to sieć małych kanalików, które pokryte są metalami szlachetnymi (np. platyną lub palladem). Przechodzące przez te kanaliki spaliny są oczyszczane z różnych szkodliwych substancji takich jak np. tlenki azotu czy tlenki węgla, które dzięki właściwościom zastosowanych metali szlachetnych są rozkładane na dwutlenek węgla.

Czy zapchany katalizator trzeba wymienić na nowy?

Aby katalizator samochodowy mógł dobrze spełniać swoje zadanie, musi być czysty. Zanieczyszczenia, które się w nim gromadzą, znacznie obniżają skuteczność jego działania. Przestaje on zatem dobrze oczyszczać spaliny, a także zaburza dawkowanie paliwa przez sondę lambda. Zapchany katalizator powoduje, że auto zaczyna spalać duże ilości paliwa, jego silnik pracuje nierównomiernie, a także może mieć problemy z rozwinięciem swojej pełnej mocy. Gdy tylko zauważysz podczas jazdy tego typu objawy, udaj się do warsztatu mechaniki samochodowej, aby zdiagnozować usterkę.

Na szczęście zapchanego katalizatora nie musisz od razu wymieniać. W dzisiejszych czasach możesz zdecydować się na jego czyszczenie. Od lat wielu kierowców stosuje w tym celu metodę chemiczną. Niestety nie jest ona optymalnym sposobem na pozbycie się zalegających w katalizatorze zanieczyszczeń. O wiele skuteczniejsze jest hydrodynamiczne czyszczenie katalizatora.

Na czym polega hydrodynamiczne czyszczenie katalizatora i ile czasu zajmuje?

Metoda czyszczenia hydrodynamicznego polega na zastosowaniu specjalistycznego urządzenia wysokociśnieniowego wytwarzającego strumień roboczy cieczy, który kieruje się do wnętrza katalizatora. Siła hydrodynamiki przepływu wody o charakterze turbulentnym oraz siła impulsu sprężonego powietrza oddziałują na zapchany katalizator, skutecznie go oczyszczając.

Płyn roboczy (woda z dodatkiem ekologicznego detergentu zmniejszającego jej powierzchniowe napięcie) jest pompowany przez oczyszczaną część pod wpływem zewnętrznego ciśnienia, które pokonuje wszelkie opory przepływu w kanalikach katalizatora. Kiedy płyn roboczy przepływa przez katalizator turbulentnie, strugi cieczy mieszają się ze sobą, tworząc wiry. Ich działanie sprawia, że usunięte zostają wszystkie cząstki stałe zalegające w mikroporowatych przegrodach katalizatora takie jak: sadza, popioły, nagar, czy tlenek ceru.

Cały zabieg wyróżnia się najwyższą skutecznością, dzięki czemu czyszczony katalizator odzyskuje nawet do 98% swojej pierwotnej przepustowości. Jego wielką zaletą jest również bardzo szybki czas czyszczenia – zajmuje to tylko około 30 minut!

WróćKontakt


Warsztat
Połczyńska 106
01-304 Warszawa

Godziny otwarcia*
pn-pt 9:00-16:00

*Inne godziny do ustalenia
Telefon
+48 696 666 644

Kontakt Telefoniczny
8:00-18:00

E-mail
filtry@dpf.net.pl
Regeneracja FAP — Warszawa