Jak przebiega regeneracja DPF?

Filtry DPF zwane są inaczej filtrami cząstek stałych. Występują one w samochodach, które wyposażone są w silnik diesla, ponieważ ten typ silnika wydziela szkodliwe substancje, takie jak pyły czy też cząsteczki sadzy. Działają one niekorzystnie na zdrowie człowieka, ponieważ cząsteczki przenikają aż krwiobiegu i są przyczyną wielu dolegliwości. Zadaniem filtra jest zatrzymanie pyłów oraz wypalenie ich w odpowiednio wysokiej temperaturze. Filtr musi być jednak regularnie regenerowany, by zachował swoje działanie. W jaki sposób przebiega regeneracja filtra DPF?

Przeznaczenie filtrów DPF

Filtry cząstek stałych pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych cząsteczek do środowiska. Filtr ten posiada niewielkie kanaliki filtrujące, dzięki czemu jest w stanie zatrzymać nawet niewielkie pyłki. Filtr DPF w założeniu ma służyć przez wszystkie lata użytkowania samochodu, jednak jak wiadomo, jest to tylko przedmiot, który może ulec zniszczeniu i wymaga naprawy bądź regeneracji. Najczęstszym problemem jest zapychanie się filtra, co spowodowane jest przerwaniem procesu wypalania. Ów problem zauważymy przede wszystkim po zasygnalizowaniu błędu przez odpowiednią kontrolkę. Jednak większy kłopot stanowi spadek mocy samochodu, który jest niezwykle niebezpieczny podczas jazdy samochodem i powinien być niezwłocznie usunięty przez odpowiednich fachowców.

Regeneracja filtrów DPF

Jeżeli filtr zaczyna zawodzić, powinien być oddany do regeneracji. Jest to niezwykle szybki i sprawny proces, dzięki czemu komfort jazdy ulegnie znacznej poprawie. Filtr można zregenerować na dwa sposoby. Pierwszą metodą jest regeneracja pasywna, w której najważniejsza jest jazda na wysokich obrotach. W tym celu zalecamy przejazd po autostradzie lub drodze ekspresowej, dzięki czemu temperatura podniesie się i zalegająca sadza zostanie wypalona. Drugą metodą jest regeneracja aktywna, w której wykorzystuje się komputer silnika samochodu, przez co modyfikuje się sposób działania turbosprężarki i dąży się do jak największego obciążenia silnika, co z kolei wpływa na wzrost temperatury i wypalenie zalegających cząstek.

WróćKontakt


Warsztat
Połczyńska 106
01-304 Warszawa

Godziny otwarcia*
pn-pt 9:00-16:00

*Inne godziny do ustalenia
Telefon
+48 696 666 644

Kontakt Telefoniczny
8:00-18:00

E-mail
filtry@dpf.net.pl
Regeneracja FAP — Warszawa