Jakie koszty trzeba ponieść przy regeneracji katalizatora?

Katalizator to element układu wydechowego, który zmniejsza emisję szkodliwych spalin. Z wyglądu przypomina tłumik samochodowy, czyli blaszaną puszkę, w środku natomiast posiada strukturę plastra miodu. Znajdują się tam pierwiastki takie jak platyna, srebro czy pallad, pełniące rolę filtrującą. Kiedyś katalizatory montowano na rurach wydechowych, współczesne normy nakazują jednak umieszczanie ich już przy kolektorze.

Po czym poznać, że mamy problem z katalizatorem, i jak temu zaradzić?

Katalizator to bardzo trwałe urządzenie, które zwykle nie przysparza kierowcom problemów przy pierwszych 200, nawet 300 tysiącach kilometrów. W końcu jednak możemy zorientować się, że coś jest z nim nie tak. Jeżeli słyszymy grzechotanie, samochód słabiej przyspiesza, a może nawet ma problem z rozruchem, świadczy to właśnie o problemie z katalizatorem.

Co teraz? Katalizator możemy wymienić na nowy, ale to droga część. Znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest oczyszczenie, czyli regeneracja katalizatora. Najlepiej przeprowadzić ją z zastosowaniem nowoczesnej metody hydrodynamicznej, która zapewnia czyszczenie na poziomie 98-99 procent.

Na czym polega i ile kosztuje regeneracja katalizatora samochodowego?

W przypadku metody hydrodynamicznej filtr katalizatora po demontażu i wstępnej diagnostyce umieszczany jest w urządzeniu, które zamyka wszystkie jego otwory. Następnie wpuszczane jest sprężone powietrze, a potem ciepła woda – impulsowo, pod dużym ciśnieniem, co sprawia, że z filtra odrywane i wypłukiwane są zanieczyszczenia. Potem filtr suszy się, ochładza i diagnozuje raz jeszcze. Jeżeli wszystko jest w porządku, wraca on na swoje miejsce. Cały proces czyszczenia, nie uwzględniając demontażu i montażu filtra, powinien zmieścić się w godzinie.

Brzmi to może jak coś skomplikowanego i drogiego, ale na szczęście nie jest tak źle. Koszt takiej usługi zamyka się w kwocie kilkuset złotych. A potem katalizator naszego auta gotowy jest na kolejne setki tysięcy kilometrów.

WróćKontakt


Warsztat
Połczyńska 106
01-304 Warszawa

Godziny otwarcia*
pn-pt 9:00-16:00

*Inne godziny do ustalenia
Telefon
+48 501 633 853

Kontakt Telefoniczny
8:00-18:00

E-mail
filtry@dpf.net.pl
Regeneracja FAP — Warszawa